آذر رسید و سالگرد بیشرمانه ترین قتل و ترور تاریخ ایران / نماهنگ ریشه درخاک تقدیم به پروانه و داریوش فروهر

 


آذر ماه اغاز میشود و نخستین روز این ماه یادآور سالروز کشته شدن داریوش و پروانه فروهر است . باز هم قتل و جنایت حاکمیت ولایت فقیه و این بار دو تن از عاشقان این مرزوبوم ناجوانمردانه در خون سرخشان غلتیدند . جلادان بارگاه ولایت فقیه در یکم آذرماه ۱۳۷۷ خورشیدی ، با دشنه ای بردست به مأوا و منزل این دو پرستوی میهن شبانه حمله بردند و با ضربات پی در پی دشنه خون سرخشان را بر زمین ریختند . دو پرستویی که عاشقانه و مصدق وار به سرزمینشان عشق میورزیدند و همه ی عمرشان را برای آزادی و دموکراسی و برعلیه استبداد مبارزه کرده بودند . الگوی آنان در مبارزه دکتر محمد مصدق بود و پروانه ی فروهر در واپسین روزهای زندگی محمد مصدق بر بالینش حاضر بود و از رهبر ملی ایرانیان پرستاری میکردوبعد از درگذشت مصدق تمام کوشش و توان خود را در کنار همسرش ، داریوش برای ادامه ی راه مصدق بزرگ درپیش گرفت . از همان ابتدای پیروزی انقلاب و بعد از پایمال شدن خون انقلابیون توسط ولایت مداران به نفی منش رژیم جمهوری اسلامی در درون مرزها پرداختند و حاضر به ترک میهن دربند نشدند تا اینکه در شبانه ی بی رحم اول آذرماه بدنشان با ضربات پی در پی دشنه ی کفتاران دریده شد .این شیوه ی کثیف و بزدلانه ی حاکمیت اسلامی است هنگامی که در برابر خواست و اراده ی مردم برای میل به آزادی از هر جنایتی فروگذار نمیگردند . با کشتن و بی نفس کردن داریوش و پروانه ماشین ترور حکومت متوقف نشد و عده ی بسیاری از نویسندگان و فعالان حقوق بشر همچون محمد مختاری و مجید شریف و محمد جعفر پوینده به تیغ این نامردمان بینفس شدند و ناجوانمردانه جان سپردند .
این جنایت حلقه ای بود از دیگر جنایت این رژیم با فاصله ی ۴ ماه ، معصومه مصدق دختر غلامحسین مصدق و نوه ی دکتر محمد مصدق که به منظور دیدار از مزار پدربزرگش به ایران آمده بود با ضربات کارد و به همان شیوه ی قتل رایج مزدوران حکومتی کشته و بی نفس
گردید .
از دیگر عزیزانی که تنها در درون مرز در راه میهن وآرمانهایشان و تنها به جرم نوشتن و مخالفت با نظام ولایت سلطه کشته شدند میتوان از
 کاظم سامی ،علی‌اکبر سعیدی سیرجانی ،حسین برازنده  ،احمد میرعلائی، غفار حسینی ،احمد تفضلی، ابراهیم زال‌زاده، پیروز دوانی، حمید حاجی‌زاده، مجید شریف، مظفر بقائی، محمود طالقانی، شمس‌الدین امیرعلائی نام برد.
داریوش و پروانه فروهر در روزگار پایان عمر شریفشان بر یک قانون اساسی که در آن، دین و دولت از هم جدا باشند تاکید داشتند و بهبود وضعیت را در چهارچوب نظام اسلامی و این قانون اساسی غیرممکن میدانستند .
پروانه و داریوش نشان دادند که آزادی و دموکراسی خواهی برای میهن دربند را با مصلحت اندیشی معامله نمیکنند و دربرابر صد سال تاریخ استبدادستیزی این ملت خود را مسئول به ادامه ی راه میدانند. به همین سبب هست که خون آنان پایمال نشد و هزاران داریوش و پروانه از بستر دانشگاه های همین رژیم متولد شدند و آرمان ها و مطالبات برحق پروانه و داریوش آرمان یک ملتی شد که در کشاکش همه ی دردها و بغض ها همچنان زنده و پویا باقی مانده است . قلب کارد خورده ی پروانه امروز در بدن هزاران زن ایرانی میتپد زنانی که محبوس زندان های حاکمیت هستند و یا زنانی که در هر مناسبت با زبان برنده ی پروانه اعتراض میکنند و نگاهشان تداعی کننده ی نگاه پر از خشم و مهر پروانه هست . مردان این سرزمین به شجاعت و استواری داریوش فروهر تا رسیدن به سرمنزل مقصود مبارزه کرده و میکنند و برای رسیدن به دموکراسی و آزادی و از بین بردن این نظام مجهول و جاهل در برابر هیچ استبدادی کرنش نکرده اند و نخواهند کرد.
پروانه ی فروهر در سالگرد درگذشت دکترمحمد مصدق در احمد آباد خطابه ای ایراد کرد که جمله ای سرآغاز صحبتش همان راهی بود که بعد از مرگ او و داریوش به وقوع پیوست و تا به امروز ادامه دارد . پروانه گفته بود : ،*آنگاه که انسان به بهای زندگی خویش ، حقیقت زمان را واقعیت بخشید ، دیگر مرگ سرچشمه ی عدم نیست . جویباریست که در دیگران جریان میابد ، انسانی از این دست بستر سیلاب مرگ و زندگی است و دیگر بازی چرخ را آسان بر او دست نیست *
پروانه از پرستویی سخن میگفت که روزی به میهن دربند بازخواهد گشت و واژه ی مهر و محبت را هم با خودش می آورد
یک روز شاید یک روز،همراه پرواز پرستوی عاشقی ،واژه لبخند به سرزمین سوخته من باز گردد
امید کوبه در را بفشارد و سپیدی جای تمامی این سیاهی ها را پر کند.آن روز بر مردگان نیز سیاه نخواهم پوشید


حتی بر عزیزترینشان


آنها ریشه در خاک این سرزمین  دارند  و روزی همین نزدیکی ها  در کنار دیگر پرستوها باز خواهند گشت و آزادی را در کنار ما جشن خواهند گرفت .  این نماهنگ را با صدای خودم  به پروانه و داریوش  و همه ی دوستداران این قهرمانان ملی ایران تقدیم میکنم 

ســـــتاره
 برای دیدن نماهنگ  ریشـــــه در خــــاک بر روی این عکس کلیک کنید۶ نظر:

ناشناس گفت...

درود بر تو ستاره ایران. به امید آزادی مدنی

ناشناس گفت...

Man ba ghatl o kosht o koshtar be sheddat mokhalefam. Vali in adam ha hame ye zamani be mamlekateshoon ya az rooye jahl ya az sare kine, khianat kardan. Hamin ha boodan ke rahe pishraft e keshvar ro kaj kardan. Kodum roshanfekr e mihan parasti bedoone dashtane ye opposition e ghavi va melli enghelab mikard ke in ensanhaye razl kardand!!! Sharmande age ehsasat e ye seri jarihe dar mishe, vali bayad ehsasat ro kenar gozasht, andishid, va mobareze kard!

ناشناس گفت...

ایشان به همراه جلال ال احمد فرهنگ دروغ سیاسی رو در ایران باب کردند. که از یک روشنفکر بعیده . من که خودم شخصا نمیتونم به یک روشنفکر دروغگو چندان اطمینان کنم. ودیدیم که همین طایفه چه کمکی به توطیه 57کردن.دلیل نمیشه چون این حکومت اینا رو کشته پس حتما خیلی کارشون درست باشه.خیرجنگ قدرته و کشتن ناگزیر.
ایشون به دروغ شایعه کرده بود که انقدرشاه ادم کشته و در دریاچه ارومیه ریخته که اب دریاچه بالا اومده.
جلال هم میگفت بیاین غرق شدن صمد رو بندازیم گردن حکومت شاه. کی به کیه. و اینطور شد که دروغ براحتی رواج یافت
سروش

ناشناس گفت...

سلام
متقاضی دعوتنامه عضویت دربالاترین هستم
لطفاًاین راهم ببینید
http://1yekzanetanha.blogfa.com/post/13
ضمناًچرندبافی های جلال آل احمدچه ربطی به پروانه فروهروداریوش فروهردارد

ستــــاره گفت...

دوست عزیزی که دعوتنامه ی بالاترین میخواستی ایمیلتو اینجا بگذار تا بتونم برات دعوتنامه بفرستم

عقاید دوستان در قسمت نظرات محترم هست و تاریخ در مورد خوب ها و بدها در تاریخ ما قضاوت خودش رو خواهد کرد !

ناشناس گفت...

عزیز دلم مراقب باش دعوتنامه میگیری به همین شکل سریع قضاوت نکنی.
دوباره متنی که نوشتمو بخون. هر کدوم از این دو روشنفکر جداگانه چرندیات خودشونو گفتند.
بله دوباره بخون کامنتو و ببین که نوشتم دروغ دریاچه ارومیه رو جناب فروهر گفته. فقط بدبختی ما ایرانیها اینه که فکر میکنیم چون یکی بدست این حکومت کشته شده پس حتما شهید راه وطنه نه تشنه قدرت.
همین داستان در رابطه با همین موضوع مزخرف عاشورا و کربلا صادقه. هیچکس نمیخاد قبول کنه که حسین بخاطر قدرت کشته شد و بس. منتها چون کشته شده از دید ایرانیان خیلی کارش درسته. جالبه که عربها چنین عقیده ای در مورد حسین ندارند. فکر کردید تا بحال به این موضوع؟
پس احتمالا احمد خمینی هم خیلی کارش درسته. البته جالبه همینم هس و می بینید که چقدر پسرش یعنی حسن خمینی رو خیلی از روشنفکران تحویل میگیرند.
حقیقت خیلی اوقات تلخه دوست من اما بدون که باعث و بانی این بدبختیها همین جبهه ملی مذهبی ها و همینطور چپها بودند که عجیبه جطور چپها با مذهبیون کنار اومدند.ببین رسیدن به قدرت چطور باعث شد که مرامنامه حزبی رو هم کنار بزارند
ضمنا دوستی که مثل پدربزرگها یا مادربزرگها نوشتید که تاریخ قضاوت خواهد کرد. میخام ازتون بپرسم واقعا بازم باید صبر کنیم تا تاریخ قضاوت کنه؟ واقعا میخاید از دید ایندگان دوره باستانی باشیم تا قسمتی از تاریخ شیم؟ باور کنید 33سال گذشت . همه چی برامون روشن شد.